The Glory - The Glory puanları
Kore Dizileri

The Glory

The Glory beni en çok şaşırtan dizilerden bir tanesi oldu. Gelişi güzel okuduğum konusuyla başladığım bir diziydi. O yüzden izledikçe konusunun derinliğini anlamam ben de çok etki yarattı. Bu kadar sürükleyici ve heyecanlı bir şey beklemiyordum. İlk bölüm diğerlerine nazaran daha sakin geçti. Ama sonrası öyle bir aktı gitti ki şok oldum. Normalde sıkıcı bulduğum dizileri ilerletme huyum var. Ama bunda hiçbir an kaçırmak istemedim. The Glory tüm beklentileri karşılıyor. Ben ilk yayınlandığı dönemde izlemiştim. İki part halinde yüklendi bölümler. İki sezon gibi düşünebilirsiniz. Dizi zaten Netflix dizisi olduğu için oradan takip etmiştim. Şimdi konusuna bir bakalım beraber.

The Glory Konusu

The Glory - The Glory dizisi
The Glory – Moon Dong Eun (Song Hye Gyo)

Moon Dong Eun, lise yıllarında zorbalığa uğramış ve sonrasında intikam ateşi ile yanıp tutuşmuş genç bir kadındır. Eğitim seçiminden, hayatına verdiği diğer tüm yönlere kadar hepsini bir intikam uğruna planlamıştır. Son derece şiddet dolu geçen lise yılları ardından güçlü bir karaktere sahip, istediğini bilen biri olmuştur. Yalnız ve kararlı bir şekilde intikam almak istediği herkesi göreceği günü bekler.

The Glory - The Glory Lee Do Hyun
The Glory – Joo Yeo Jung (Lee Do Hyun)

Joo Yeo Jung, Moon Dong Eun’un hayatına bir anda girer. Moon Dong Eun ondan bir oyun için eğitim alır. Fakat Joo Yeo Jung bu süreçte ondan etkilenmiştir. Moon Dong Eun hiçbir yakınlık kurmadan, onunla sadece oyun için belirli günler görüşür ve kendini geliştirmeye çalışır. Dersler bir gün biter ve artık görüşmelerine gerek kalmaz. Ama bu görüşmedikleri süre zarfında Joo Yeo Jung hep Moon Dong Eun ile tekrar karşılaşmak ve yakın olmak ister.

The Glory - The Glory oyuncuları
The Glory – Park Yeon Jin (Im Ji Yeon)

Park Yeon Jin, zengin bir ailede doğmuş ve son derece umursamaz bir kadındır. Yaptığı kötü şeylerin sonucu ne olursa olsun, ailesinin otoritesini kullanarak herhangi bir kötü duruma düşmez. Kendini beğenmiş ve zorba bir karakteri olması ile etrafında iyi anlaştığı insan sayısı da oldukça azdır. Ailesi onun için her şeyi yapar ve yaptığı tüm yanlışların üstünü kolayca örter. Lise yıllarında Moon Dong Eun’a yaptığı zorbalık dışında, başka kız öğrencilere de kötü şeyler yaşatmıştır. 5 kişilik olan arkadaş grubunda sözü geçen biridir. En zengin ve itibarlı aile onun olduğu için ona saygı gösteren bir arkadaş grubu vardır. Bu arkadaş grubu ile beraber tüm zorbalıkları yapmış, lise bittikten sonra bile bağlarını asla kopartmamıştır. Moon Dong Eun için intikamın en zevkli tarafı ise onu yerle bir edecek konuma getirmektir. 

The Glory - The Glory Park Sung Hoon
The Glory – Jeon Jae Joon (Park Sung Hoon)

Jeon Jae Joon ise 5 kişilik bu arkadaş grubunun sözü geçen bir diğer üyesidir. Zengin ve varlıklı hayatın içinde olan Jeon Jae Joon oldukça kaba ve kötü bir karaktere sahiptir. Park Yeon Jin ile yönettikleri bu arkadaş grubu, birçok insanın hayatını derinden yaralamış ve asla umursamamışlardır.

Lise bitmiş ve Moon Dong Eun yaptığı tüm planları artık devreye sokmak ister. Onların hepsi için ayrı ayrı intikam planları hazırdır. Artık işe koyulması gerekir ve yavaş yavaş tekrardan hayatlarına girmeye ve onları rahatsız etmeye başlar.

The Glory konusu ve karakterleri bu şekilde açıklayabilirim. Aslında çok daha derin karakter özellikleri var. Ama dizi ilerledikçe bunları sizin görmeniz heyecanınızı da etkileyecektir.

The Glory Yorumları

The Glory beklenmedik şekilde güzel çıkan dizilerden biri. Senaryo çok detaylı ve etkili şekilde yazılmış. Birçok bağlantı var. İzlerken kaçırdığım anlar bile oldu. Ama başta da dediğim gibi çok güzeldi. Song Hye Gyo ilk defa böyle bir karakterde izledim. Oyunculuğu inanılmaz güzeldi. Zaten seyir zevki yaşatan kısmın çoğu onun o intikam ateşini net bir şekilde izleyiciye verebilmesiydi. Diğer oyuncularda kötü değildi. Yan karakter bile oldukça başarılıydı. Ama Song Hye Gyo üstüne diyecek söz bulamıyorum. 

The Glory - The Glory 2. sezon ne zaman

Dizi hakkında öyle olmasaydı şöyle olsaydı diyebileceğim hiçbir şey yok gerçekten. Böyle yağ gibi aktı gitti. İzleyeli uzun süre oldu. Ama yazmaya vakit bulamamıştım. O kadar zaman geçmesine rağmen bendeki etkisi asla gitmemiş. Yazarken tekrardan hatırlıyorum. Böyle sahneler gözümün önünden geçiyor. Gerçekten intikam için yapılacak bu kadar ciddi adımlar nasıl olabilir diyorsunuz.

The Glory - The Glory bitti mi

Ben keyifle izledim ve şu an düşünüyorum da keşke hiç izlememiş olsam da bir daha o zevki yaşasam. Diziyi izlemiş olanlar için yorumlarını bekliyorum. İzleyecek olanlar da izledikten sonra lütfen yorum bıraksın. Sizdeki etkisini de merak ediyorum. Umarım siz de benim etkilendiğim kadar etkilenirsiniz diyor ve yayına bir son veriyorum.

İyi seyirler dilerim Sevgili Okur! 🙂

Tür: Gerilim, Dram, Melodram

Yönetmen: Ahn Gil-Ho

Senaryo: Kim Eun-Sook

Yapımcı: tvN ve Netflix

IMDb Puanı: 8,0

Bölüm Sayısı: 16

Yayın Yılı: 2022

Ülke: Güney Kore

Dil: Korece

The Glory Fragmanları

The Glory 1. Fragman

The Glory 2. Fragman

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir