Start Up - Start Up kore dizisi
Kore Dizileri

Start Up

Start Up dizi ile merhaba! Teknoloji ile iç içe olan bir romantik temalı diziydi. Yazılım, dijital pazarlama sektörlerinde çalışanlar için izlemesi keyifli bir konuydu. Ben de onlardan biri olduğum için ister istemez insanlar ne güzel fırsatlarla karşılaşıyor diye ahlanarak izledim. Hem kıskandım hem hırslandım. Ama genel olarak Start-Up dizisi ilgili olmayanlara göre bile oldukça güzeldi. Ama tabi benim ciddi yorumlarım olacak. Bu diziyi izlerken de, izledikten sonra da aklıma takılan tek bir soru vardı. Neden? Bunun açıklamasını yapacağım. Önce konusundan kısaca bahsedelim.

Start Up Konusu

Start Up konusu genel olarak teknoloji şirketleri arasında yer alma hayali olan gençlerin mücadelesi diyebiliriz. Google gibi şirketlere sahip olmak için yeni yatırımcı aramak ve projelerini geliştirmek için çalışırlar.

Start Up - Start Up suzy
Start Up – Seo Dal-Mi (Suzy)

Seo Dal-Mi karakterini Suzy canlandırmaktadır. Seo Dal-Mi yazılım konusunda kendini geliştirmiş ve Steve Jobs gibi biri olmak için hayaller kuran genç bir kadındır. Yaptığı yazılım projeleri ile kendini kanıtlamaya çalışmaktadır. Kendisine ait bir yazılım şirketi kurmak için de belirli bir yatırımcıya sahip olması gerekmektedir. Bu sebeple üniversiteye girmeyi bırakır. Yarı zamanlı işlerde çalışarak para biriktirmek ister. Yatırımcı bulmak çok zor olduğu için kendi yatırımını para biriktirerek elde etmeye çalışır. 

Start Up - Start Up kaç bölüm
Start Up – Nam Do-San (Nam Joo-Hyuk)

Nam Do-San karakterini ise Nam Joo-Hyuk canlandırmaktadır. Nam Do-San yetenekli ve zeki bir programcıdır. Yazılım konusunda kendini geliştirmiş ve iki arkadaşı ile beraber şirket kurmuştur. Yazdıkları yazılımları da satmak ve bunlara yatırım almak için çok uğraşırlar. Küçüklüğünden beri oldukça zeki biri olması ile de ailesinin gurur kaynağıdır. Ama şirketlerine herhangi bir talep olmadığı için üç arkadaş olarak zor zamanlar geçirirler. 

Bir gün Nam Do-San ile Seo Dal-Mi tesadüfen karşılaşır. İkisi de aynı hayali paylaşan iki gençtir. Seo Dal-Mi ise bir yanlış anlaşılma yaşar ve onu ilk aşkı zanneder. Ama durum tamamen farklıdır. 

Start Up - Start Up detaylı dizi incelemesi
Start Up – Han Ji-Pyeong (Kim Seon-Ho)

Han Ji-Pyeong karakterini ise Kim Seon-Ho canlandırmaktadır. Han Ji-Pyeong, ülkede iyi konumda olan bir yazılım girişim firmasında takım lideri olarak çalışmaktadır. Konumu da ismi de bilinen biri olması ile onu herkes tanır. Sektör içerisinde kendisini kanıtlamış biridir. Örnek alınan ve fikirlerini önemsenen bir liderdir. Şirketine girişimci olarak başvuran pek çok genç grup vardır. Verecekleri eğitim sonunda bir yarışma olacak ve sadece tek bir proje kazanacaktır. Bu kazanan projeye de şirket yatırım yapacaktır. Han Ji-Pyeong şirketindeki bu yarışmaya ise Nam Do-San ile Seo Dal-Mi de katılır. Bu şekilde hepsi bir araya gelmiş olur.

Start Up - Start Up korean

Start Up Yorumları

Start-Up dizisi benim içimde her hatırladığımda bir burukluk yaratıyor. Dizinin senaryosu gerçekten güzeldi. Ama neden ikinci adamı Kim Seon-Ho yaptınız? Yani Kim Seon-Ho dizide o kadar ikinci adam değildi ki anlatamam. Bence başından sonuna hem başroldü hem de birinci adamdı. Nam Joo-Hyuk da benim sevdiğim bir oyuncu ama bu dizide karakterlerinden dolayı da hiç kafamda birinci adam olmadı. Daha pasif ve silik bir karakteri vardı. O yüzden ben hiç birinci adam olmasını istemedim. 

Yani ben diziyi izleyeli uzun zaman oldu. Şöyle söyleyeyim diziyi izlerken bu durumdan dolayı canım sıkıldı. İzleyesim gelmedi. İlk defa bir ikinci erkek karakter ikinci değildi. Benim dizide en çok ilgimi çeken karakter Kim Seon-Ho oldu. Dizi bana sanki başından itibaren tek bir başrol varmış etkisi yarattı. Dizinin ortalarına doğru da diğer yan karakterler başrolün rolünü elinden aldı gibi bir etki. Ben mi abartıyorum bilmiyorum, ama dizinin finalini çok sonradan sırf izlemek için izledim. Ben diziyi sırf bu sebeple kötü hatırlıyorum. 

Start Up - Start Up korean drama dizi

Şu an yazarken bile Kim Seon-Ho neden başrol değildi diye sinirleniyorum. 😀 Kim Seon-Ho zaten hep ikinci adam olarak karşımıza çıktı. Artık Start-Up dizisinde olmaz diye düşündüm. Adam dizide kendini gösterdi mi desem ne desem bilmiyorum. Ben sadece onu izledim. Sevgili Kore dizisi sever arkadaşlarım ben mi abartıyorum yoksa herkes bi böyle hissetti bilemem. Ama benim için Start-Up dizisi gerçekten bunu ifade ediyor. 

Start Up - Start Up kore dizileri listesi

Start-Up dizisini izledikten sonra yazmayı o yüzden hiç istemedim. Hep erteledim ama artık bugüne kısmetmiş yazıyorum. Ben de öyle etkileyici bi his bırakmadı. Sadece dizinin iş ile alakalı kısımları hoşuma gitti. Benim mesleğimde bu olduğu için ister istemez izlemesi güzel oluyor. Kendimi orada bile hayal ettim. Ama işte ben de bıraktığı farklı durumlar da söz konusu oldu. Daha fazla dizi ile alakalı söyleyecek bir şeyim yok maalesef. Umarım siz de bende bıraktığı etkiyi bırakmaz diyorum ve yayına bir son veriyorum. 

İyi seyirler dilerim, Sevgili Okur! 🙂

Tür: Dram, Romantik, Komedi, Gençlik

Yönetmen: Oh Choong-Hwan

Senarist: Park Hye-Ryun

Yapım Şirketi: Studio Dragon, HiSTORY D&C

Yayıncı: tvN

imdb: 8.5

Bölüm Sayısı: 16

Gösterim Yılı: 2020

Dili: Korece

Ülke: Güney Kore

Start-Up Fragmanları

Start-Up 1. Fragman

Start-Up 2. Fragman

Start-Up 3. Fragman

Start-Up 4. Fragman

Start-Up 5. Fragman

Start-Up 6. Fragman

Start-Up 7. Fragman

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir