Yerli Diziler

Kalp Atışı

İlgili resim

Bu diziyi yazmak için bekledim ve artık zamanının geldiğini düşünüyorum. İlk ve ikinci bölümünü tamamen izledim. Daha sonra yine ne olur ne olmaz diye bir kaç bölüm daha bekleyeyim dedim. Şu an 5 bölüm yayınlandı. O yüzden bence 5 bölüm görüşlerimi söylemem için yeterli olacaktır. Bu diziyi yazma sebebim ise tabi ki Kore dizisi uyarlaması olması. Doctors, sevdiğim bir Kore dizisiydi. Gerçekten severek izlemiştim. O yüzden uzun uzun yazmak istiyorum görüşlerimi.

Öncelikle eğer dizimizin orjinalini izlemediyseniz hemen izleyin derim. Doctors dizisi konusu ve görüşlerini görmek için buraya tıklayınız.

İlgili resim

İlk olarak Kalp Atışı’nın konusundan bahsedeceğim. Dizi genç bir kızın hayat hikayesini konu alıyor. Liseye giden sorunlu bir genç kız. Kızımız bir gün okulda problem çıkartıyor. İlk defa yaptığı bir şey olmadığı için babası kızımızı okuldan alıyor. Kızımız fazlasıyla asi. Daha sonra babası babaannesine kızı bırakıyor. Kız artık babaannesiyle beraber yaşamaya başlıyor. Orada gittiği okul da ise öğrenciler tarafından çok sevilen bir öğretmenle tanışıyor. O öğretmen sayesinde kız ders çalışmaya başlıyor ve hayatını düzene sokmak istiyor. Öğretmenimizin ise mesleği aslında doktorluk fakat okulda fen bilgisi öğretmenliği yapmaktadır. Bu aralarda tabi kızımızın başına bir sürü şey geliyor. Daha sonra olaylar gelişiyor ve kızın başına bin bir türlü olay geliyor. Yıllar geçiyor ve kızımız doktor oluyor. Öğretmeni ile aynı hastanede çalışmaya başlıyorlar. Çok detay vermeden anlattım. Zaten eğer Doctors dizisini izlediyseniz konuyu biliyorsunuz. İzlemediyseniz de daha detaylı bir bilgi almak için Doctors dizisine giriş yapabilirsiniz. Çünkü orada bayıla bayıla yazdığım bir yayınım var. 🙂

İlgili resim
Kalp Atışı Afişi

Nedense She was pretty uyarlamasında da erkek baş rol Gökhan Alkan idi. Seviyor Sevmiyor dizisiydi. O da neredeyse aynı başladı. Neyse Kalp Atışının ilk fragmanı çıktığı anda izledim. İlk tepkim  “oha aynısını yapmışlar” oldu. Doctors dizisinin de ilk fragmanı aynıydı. Yani bir video gördüm iki fragmanı alt alt koymuşlar. O şekilde izleyince hele birebir aynı ki ben zaten diziyi ezbere bildiğim için replikler bile aynıydı. O yüzden bir afallama yaşadım. Ama ilk andan beri bu diziyi değiştirirler diyordum ki öyle de oldu.

İlgili resim
Ali Asaf ve Eylül

Şimdi ilk bölümden bahsedeceğim. Fragman gibi ilk bölümde tamamen aynıydı. Tek fark orijinal versiyonunda Bahar karakteri hala Ali Asaf’a aşık. Orijinal versiyonunda Bahar, Oğuz ile beraber olmaya çalışıyor. Ama Türk dizilerinde olayları daha karmaşık hale getirmek için Bahar’ı Ali Asaf’a aşık olarak bıraktılar. Bir de ilk izlenimim oyuncularla alakalı şu oldu; herkes hemen hemen benzemiş. Ama en önemli detayı kaçırmışlar. Gökhan Alkan yerine yaşı daha büyük olan birini almaları gerekirdi diye düşünüyorum. Sonuçta kız lisede ki öğretmeniyle bir aşk yaşamaya başlıyor. O yaş farkını bence ilk bölümü izlemeyen asla anlamaz. Aynı yaşlarda durmaları saçma olmuş ki dizinin en büyük özelliği bence yaş farkıydı. Benim diğer dizide ilgimi o çekmişti mesela.

İlgili resim
Ali Asaf ve Bahar

Bahar karakteri ise normal de bu kadar kötü bir karakter değildi. Yanlış yaptığı şeylerin farkında olan bir karakterdi. Ama bu dizide kız kesinlikle uyuzun önde gideni ve dediğim gibi normalde Oğuz’a aşık olması gerekiyordu. Oğuz ise Eylül’e aşık olacaktı. Ali Asaf ve Oğuz didişmeleri olacaktı. Belki Oğuz’da bir şeyler başlamış olabilir o konuda kesin bir şey söyleyemeyeceğim.

İlgili resim
Oğuz ve Bahar

Oğuz’un da normal de zengin bir ailenin çocuğu olması gerekiyor. Bahar’ın ailesi normal de Oğuz ile evlendirmek için uğraşmaları gerekiyor. Oğuz’un ailesinin hastanede hisseleri olduğu için Bahar’dan böyle bir şey bekliyorlar. Ama bu dizide Oğuz’un durumu iyi değil. Ama tek uyan nokta Oğuz çok yetenekli bir doktor ve biraz asabi. Oğuz ile ilgili tek aynı şey buydu. Bahar’ın babası ve dedesinin karakterleri neredeyse aynı. Onlarda bir farklılık göremedim. Benim tahminimce dizinin sonunda Bahar ile Oğuz, Eylül ile Ali Asaf beraber olacak. Diğer dizide Bahar yakın arkadaşı olan asistan doktor ile beraber oluyordu. Burada büyük ihtimal böyle bir son olacak.

Eylül, Esma ve Bahar

Esma ise birebir aynı. Kıyafetleri bile aynı neredeyse. Yani uyarlama bir dizi olduğu için çoğu şeyin aynı olması tabi ki mantıklı. Ama insan ister istemez kıyaslama yapıyor. İlk bölümden sonra diğer bölümlere bakıldığında senaryo baya bir değişmeye başladı zaten. Sadece konusu aynı bırakılıp devamını değiştireceklerdir. Zaten birebir aynısını yapmış olsalar tadı kalmaz. Ama tek istediğim artık Türk dizilerinde tek sezonluk diziler. Doctors tek sezon olduğu için konu uzatılmadan gelişiyor. Ama Türk dizilerinde olaylar uzatıldıkça uzatılıyor ki sezon uzasın. Öyle olunca da dizinin bir tadı kalmıyor. Umarım tek sezon sürer ve güzel bir final yaparlar. Konusu da değişeceği için bambaşka bir dizi olarak biter. Benim görüşüm bu yönde. Sektör hakkında bir bilgim yok. O yüzden sadece izleyip, gördüklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Mehmet ve Eylül

Meşhur motorcu Mehmet ise ilk bölümde aynıydı. Yıllar sonra karşılaşmaları vs. ama daha sonradan değişti. Normal de Mehmet evli ve çocuğu vardı. Bir trafik kazası geçiriyordu ve iyileştikten sonra çıkıyordu diziden. Ama bu dizide kalıcı sanırım. Zaten dizide Eylül ile Ali Asaf beraber olmak için engeller aşmıyordu. Ama bu dizide bu şekilde uyarlanmış. Türk dizilerinin bir klasiği bence bu zaten. Hatta bütün romantik dizilerde illa bir rekabet oluyor. Ama bizde birden fazla ve fazla uzatılmış oluyor.

Selim ve Ali Asaf’ın babası

Doktor Selim’de tip ve karakter olarak aynı. Ama normalde Eylül’ü hastaneye o almıyor ve Eylül’e aşık değil. Selim’in de Eylül’e aşık olması abartı olmuş. Dizide ki bütün erkekler Eylül’e aşık neredeyse. O yüzden o durumu sevemedim. Ama Ali Asaf’ın babası cuk oturmuş. Onda da neredeyse her şey aynı.

Eylül ve Ali Asaf

Dizi hakkında daha çok şey yazabilirim ama bu kadar kıyaslama yeter de artar bile. Türk dizisi olarak sevdim sevmedim diyemem. Televizyon izliyorsam ve dizi karşıma çıktıysa kesinlikle bunu izlerim. Ama oturup bölüm beklemiyorum. Bildiğim kadarıyla dizinin reyting oranları gayet iyi gidiyormuş. Biz Türk milleti olarak doktorlu dizileri seviyoruz bence. Hala Doktorlar dizisini deliler gibi izliyoruz mesela. Bu dizi hem Doktorlar dizisinin yeni versiyonu gibi de oldu bizim için hem de daha farklı bir tat verdi. Hikaye gerçekten çok güzel tek dileğim dediğim gibi dizinin uzatılmaması. Umarım dizi uzatılmaz ve tadında bırakırlar diyorum. Yine çok yazdım sonuna kadar yazdıklarımı okuduysanız gerçekten teşekkür ediyorum. Bir hatam olduysa affola diyor ve yayını sonlandırıyorum.

Sevgiyle kal Sevgili Okur! 🙂

Uyarlama: Doctors

Yapımcı: MF Yapım

Yönetmen: Yusuf Pirhasan

Senarist: Makbule Kosif, Eda Tezcan, Gülsev Karagöz, Zafer Özer Çetinel ve Melis Veziroğlu Yılmaz

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir