Ayla

İlgili resim

Evet fragmanı çıktığından beri heyecanla beklediğimiz film şu an da vizyonda. Ben vizyona girdiği ilk gün gittim. Filmden çıktıktan sonra söylediğim tek şey vizyondan kalkana kadar beş kere daha gelirim. Hatta belki daha da fazla ve eminim her izlediğimde bende bıraktığı etki aynı olacak. Diyecek aslında çok söz bulamıyorum. Eğer bu yaşanmış hikayeyi hiç duymadıysanız size biraz konusundan bahsedeceğim.

ayla filmi afiş ile ilgili görsel sonucu

Güney Kore savaş esnasında Türkiye’den destek ister ve Türk askerlerimiz onlara yardım için Güney Kore’ye giderler. Süleyman ve Ali iki yakın arkadaştır. İkisi de iyi bir askerdirler. Beraber savaşa gitmek için yola çıkarlar. Süleyman tertemiz bir genç askerdir. İyi niyetli, yardımsever biridir. Savaş esnasında bir ormanda yürürken garip sesler duyarlar. Etrafta cansız yatan bir sürü insan vardır. Süleyman bu sesi takip eder ve bir bakar ki soğukta üşümüş bir küçük kız çocuğu. Onu görünce orada kalmasına müsaade etmez ve onu da yanlarında götürür. Hiç konuşmayan bu kıza bir isim koymak isterler. Süleyman ay yüzlü bu kıza “Ayla” ismini koyar. Ayla ile Süleyman git gide daha da yakın olurlar ve Süleyman Ayla’yı kendi kızı gibi sever. Ayla da Süleyman’ı babası gibi.

İlgili resim
Ali, Süleyman ve Ayla

Konusunu çok detaylı anlatıp filmin tadını kaçırmak istemiyorum. Gerçi bence hikayeyi bilerek gitmek yaşanmış olduğu için daha fazla etki bırakıyormuş gibi hissediyorum. Yani en azından bende çok daha iyi bir etki bıraktı. Film ile alakalı söyleyebileceğim en net şey ise kesinlikle hikayede ne bir eksik ne bir fazla var. Gerçekten neler yaşanmışsa abartmadan ya da eksik bırakılmadan yansıtılmış. O beni çok mutlu etti. Çünkü ister istemez gişe için vesaire durumlar yüzünden hikayelerde abartıya kaçınılabiliyor. Ama bu filmde bunu asla hissetmedim. Türklerin ne kadar farklı olduklarını da yansıtmışlar. Farklı derken iyi yönde bir farklılıktan bahsediyorum.

ayla filmi afiş ile ilgili görsel sonucu
Ayla ve Süleyman

Tabi Kore dizileri seven, Kore halkını seven bizler böyle bir film görünce izlemeden bırakmayız. Ama böyle bir hikaye her türlü güzel. Net bir şekilde söylüyorum ben ağlamam diyorsanız bile ağlatabilecek bir film. Özellikle kız çocukları için kesinlikle ağlatacak bir film. Ben başından sonuna kadar ağladım neredeyse. Ama pişman mıyım?  -Asla.

ayla filmi afiş ile ilgili görsel sonucu
Ayla ve Süleyman

Aynı zamanda film Oscar Adayı. O yüzden bence ayrı bir gurur. Tabi ki kazanırsa çok güzel olur ama kazanmazsa da benim için önemi yok çünkü film çok güzel yaşanmış bir hikayeyi konu alıyor. Çok güzel yansıtılmış, çok güzel oyuncularla işlenmiş bir film. Bu arada filmin sonunda hemen salondan çıkmamanızı öneririm. Sonunda da gerçek Ayla ve Süleyman’ı da gösteriyorlar. Film çok çok çok güzeldi. Yani daha fazla ne demeliyim nasıl övmeliyim bilmiyorum. Şu an bunları yazarken bile gözlerim doluyor. Çok içten ve çok güzel bir hikaye. Bunu bence kimse kaçırmamalı. Seven sevmeyen herkes izlemeli diye düşünüyorum. Türk olmanın gerçekten güzel bir şey olduğunu, milletimizin aslında ne kadar güzel insanları olduğunu görüyoruz. Bu çok onur verici bir şey. Ben izlerken çok mutlu oldum.

İlgili resim
Oyuncu Kadrosu

Oyuncuları da gördüğünüz üzere çok iyi bir kadro. Çetin Tekindor  başta olmak üzere hepsi harikaydı. İsmail Hacıoğlu, Ali Atay, Kim Seol, Murat Yıldırım hepsi birbirinden harikaydı. Daha fazla ne anlatmalıyım bilmiyorum inanın. Diyecek son sözüm kesinlikle vizyondan kalkmadan gidip izlemelisiniz. İnanın size garantisini bile veriyorum pişman olmazsınız. Umarım yayınımı sevmişsinizdir.

İyi seyirler Sevgili Okur!

ayla filmi afiş ile ilgili görsel sonucu
Hikayenin kahramanı gerçek Süleyman ve Kim Seol
İlgili resim
Süleyman ve Ayla 2010
gerçek ayla ve süleyman ile ilgili görsel sonucu
1950
gerçek ayla ve süleyman ile ilgili görsel sonucu
1950

İlgili resim

  1. fragmanı izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.
  2. fragmanı izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

One Response

  1. Geri bildirim: Space Sweepers

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.