A Korean Odyssey - A Korean Odyssey konusu
Kore Dizileri

A Korean Odyssey

Bitmesine çok üzüldüğüm bir dizi. A Korean Odyssey dizisini gerçekten yayındayken izlemek o kadar zor oldu ki benim için. Yok alt yazı bekle, yok günü gelsin diye diye 20 bölüm bir an da bitti sanki. Allah’ım ne desem bilmiyorum. Çooook beğendim. Uzun zamandır bu kadar iyi bir fantastik dizi izlememiştim. İlk yayınlanmaya başlandığı zamanlarda afişler bana çok itici geldi. O yüzden başlama isteği uyandırmadı. Ama baktım herkes izliyor, o zaman güzeldir diye düşündüm. İnstagram sayfamızdan bir anket yaptım izleyen herkes çok sevmiş. O zaman benim için tamamdır. Öyle böyle başladım işte. Hemen konusundan bahsedip detaylara geçelim.

A Korean Odyssey Konusu

İlgili resim
Son O-Gong / Yüce Bilge

Son O-Gong, normalde ‘Kutsal Yeşim İmparatorluğu’nda yaşamaktadır. Özel güçlere sahip bir adamdır. İnsanlar alemine işlediği bir günah yüzünden gönderilir ve bir yere hapsedilir. Bencil, kendini beğenmiş bir adamdır. Karakteri gibi giyim tarzı da abartılıdır. Bir gün hapsedildiği eve küçük bir kız gelir. O kız sayesinde hapsolduğu yerden çıkar. Çıkmadan önce kızla bir anlaşma yaparlar. Kız her onun adını söylediğinde kızı kurtarmak için yanına gelecektir. Fakat evden çıktıktan sonra durumlar değişir.

İlgili resim
Jin Sun-Mi / Sam Jang

Jin Sun-Mi, özel bir insandır. Hayaletleri görebilmektedir. O yüzden çocukluğundan beri dışlanmış ve uğursuz biri olarak kenara atılmıştır. Tek başına yaşamaya çalışmaktadır. Ailesi o doğduğu zaman vefat etmiştir. Akrabalarından da kimse onunla görüşmek istemez. Uğursuzluğu yüzünden tek başına yaşamaya çalışır. Bu özel yeteneği sayesinde emlak işi yapar. Hayaletli olan evleri, ofisleri, binaları düşük fiyattan alır. Sonra o hayaletleri kovalar. İnsanların iyiliğini düşünen, saf bir karakteri vardır. Çocukken bir adamla karşılaşır bu adam ona, onu hayaletlerden koruyacak bir şey vereceğini söyler ve bunun karşılığında bir yere gitmesini ister. Küçük Jin Sun-Mi adamın dediği yere gider ve orada Son O-Gong ile tanışır. Onu hapsolduğu yerden Jin Sun-Mi çıkarır.

a korean odyssey gif ile ilgili görsel sonucu
Woo Ma-Wang

Woo Ma-Mang, nazik biridir. Tanrı olabilmek için puan toplamaya çalışır. Tanrı olup yapması gereken bir şey vardır. O yüzden kötü ruhları yok etmeye çalışarak puan toplar. Yeri geldiğinde bencil olsa da aslında etrafında ki herkesi sever. Küçük Jin Sun-Mi’yi kandırarak Son O-Gong’un yanına gönderir.

a korean odyssey gif ile ilgili görsel sonucu

Tabi yıllar geçer, küçük Jin Sun-Mi büyür. Bir gün o küçükken gördüğü peri ile karışırlar. Daha sonrasını izlerken öğrenin. Çok güzel bir hikaye gerçekten bayılarak izledim. Fazla ayrıntı vermek istemiyorum. Dizinin büyüsü bozulmasın.

a korean odyssey gif ile ilgili görsel sonucu

A Korean Odyssey Yorumları

Dizi hakkında okuduğum yorumlar da Goblin dizisine benzetildiğini okudum. Evet aslında çok az andırıyor olabilir. Ama biz Goblin severler bence pek öyle düşünmüyoruz. Kendi adıma konuşayım, benim için hiç bir dizi bundan sonra bir Goblin olamaz. Onun tadı bambaşkaydı. Ama bu dizinin de tadı bambaşka bence. İkisi arasında bir kıyaslama yapamam. Andırıyor olabilir ama ayn hissi vermiyor. Lee Seung-Gi’nin izlediğim ilk dizisiydi. Diğer dizilerine baktım ama çok eski oldukları için başlamak istemedim. Bu dizi de tarzı o kadar güzeldi ki. Diğer dizilerini izlersem başka biri gibi gelebilir bana. O yüzden hiç girişmedim.

İlgili resim

Dizi 20 bölümden oluşuyor. Bu bazen bizlere uzun gelebiliyor. Ama bu dizi için ideal bir bölüm sayısıydı. Ben finalinden çok memnun kaldım. Ağlayacaksınız öyle ağlamadan bir final beklemeyin. Güzel bağlamışlar, sevdim. Lee Seung-Gi ve Oh Yeon-Seo uyumu da çok hoşuma gitti. O elektriği alıyorsunuz gerçekten. Onların duygularını yaşaya yaşaya izledim. Bu kadar uzatarak anlattığımı gördüğünüze göre diziyi gerçekten sevmişim. 🙂

İlgili resim

Güzel bir sahne ile yayını bitirebilirim. Bu sahnede izleyenler neler hissetti biliyorum. Aynısı bende de oldu. 🙂 Daha fazla yazacak söz gerçekten bulamıyorum. ÇOK BEĞENDİM! Daha ne diyebilirim. Her güzel şey gibi bu dizi de bitti. Yeni başlayacak olanlar, çok şanslısınız. Bölüm beklemeyeceksiniz. İzleyenler umarım beğenmiştir, izleyecek olanlarında beğeneceğini umuyorum. Bu uzun yayını sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. Umarım yayını beğenmişsiniz diyor yayına bir son veriyorum.

İyi seyirler dilerim Sevgili Okur! <3

Tür: Romantik, Komedi, Fantastik
Yönetmen: Park Hong-Kyun, Kim Jung-Hyun, Kim Byung-Soo
Senarist: Hong Jung-Eun, Hong Mi-Ran
Yapım Şirketi: JS Pictures
Yayıncı: tvN
daum: 6.2
Bölüm Sayısı: 20
Yapım Yılı: 2017 – 2018
Dili: Korece
Ülke: Güney Kore

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

3 Yorumlar

  1. Şifanur says:

    Yorumunu görür görmez yorumumu yapayım dedim 🙂 ben de senin gibi diziyi sevenlerdenim 🙂 ama fantastik dizi bile olsa kaliteli ve çok para harcanan bir dizinin efektlerinin bu kadar başarısız olmasına değinmeden geçemeyeceğim.Bu arada ben gobline benzetenlerden değilim. Benzerlikler elbette olacak temaları benzer bir dizi çünkü.Farklılıkları da bi o kadar fazlaydı.Ayrıca tüm ekip anlaşmış gibiydi o beraberliği hissettirdiler bana. Yeni dizilerde görüşmek üzere 🙂

  2. İlk cümleleri okudum ve evet devamini okumadım . Başlıyorum^_^

  3. 3 bölüm izledikten sonra bırakmıştım. acaba acele mi karar vermişim diye düşünüyorum şimdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir